Udany rekordowy skok

Udany rekordowy skok

Newsroom | wtorek, 17-05-2022

Dziewięcioosobowa grupa polskich skoczków spadochronowych na mazurskim niebie ustanowiła rekord Europy oficjalnie zarejestrowany w Polsce skacząc z balonu na ogrzane powietrze z pułapu ponad 7000 metrów.

Pięciu skoczków utworzyło podczas wolnego opadania akrobatyczną formację RW. Sponsorem misji została Termo Organika, największy producent styropianu oraz kompletnego systemu ociepleń. Projekt został zrealizowany przy wsparciu i patronacie Aeroklubu Gdańskiego. 

7 maja 2022 r. zostanie zapisany na kartach aeronautyki. Załoga największego w kraju balonu na ogrzane powietrze składająca się z 9 wybitnych skoczków oraz doświadczonego pilota o godzinie 6.29 wzbiła się w okolicach Rynu w woj. warmińsko -mazurskim na wysokość 7500 metrów. Na tym pułapie 6 skoczków wyskoczyło z kosza balonu tworząc w powietrzu akrobatyczną formacje RW, polegającą na utworzeniu podczas swobodnego spadania sekwencji figur. Po opuszczeniu kosza przez pierwszą grupę spadochroniarzy balon utracił około 600 kg  i wzniósł się jeszcze wyżej na wysokość ponad granicę 7800 m. Po kilkudziesięciu sekundach pozostałych 3 skoczków opuściło statek powietrzny. Ten krótki czas był niezbędny, by balon tracąc nagle olbrzymi balast, nie stracił niezbędnej sterowności. Skoczkowie tworzący formację RW opadali z prędkością niemal 300 km/h przez ok. 2 minuty do wysokości 1500 m, gdzie rozłączyli się i otworzyli spadochrony. Druga grupa 3 skoczków po wyskoczeniu opadała swobodnie do pułapu 1500 m, na którym również otworzyła spadochrony. Po upływie 45 minut od wylądowania spadochroniarzy, na ziemi wylądował balon sterowany przez Dariusza Brzozowskiego, a Projekt Polish Jump 2021 zakończył się zgodnie z planem pełnym sukcesem.

- Jestem szczęśliwy z ustanowienia rekordu i dumny, że mogę być częścią tak wspaniałego zespołu. Misja Polish Jump 2021 to marzenie, do którego spełnienia przygotowywałem się z przyjaciółmi od miesięcy – mówi Piotr Taczała, pomysłodawca i uczestnik Polish Jump 2021. - Przygotowanie skoku wymagało  pracy wielu osób. Dziękuję całej ekipie, wszystkim zaangażowanym w projekt partnerom, głównemu sponsorowi Termo Organice oraz Aeroklubowi Gdańskiemu. Dzisiejsza misja to także pierwszy krok do ustanowienia rekordu świata. Sky is the limit. 

Przygotowania do skoku trwały ponad rok. W tym czasie członkowie misji  przystosowywali balon, niezbędny sprzęt np. aparaturę tlenową, wysokościomierze oraz spadochrony. Piloci i skoczkowie brali udział w treningach m.in. w komorze niskich ciśnień, komorze niskich temperatur oraz w tunelu aerodynamicznym.  Termo Organika, od lat z sukcesami wspiera polskich spadochroniarzy, m.in. w 2017 roku była głównym sponsorem rekordowej misji „Polska Stratosfera”.

Galeria