piątek, 31 styczeń 2020 10:28

Pompa ciepła jako sposób na walkę ze smogiem

Pompa ciepła jako sposób na walkę ze smogiem

Problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz smogiem doskwierają nam coraz mocniej. To, czym oddychamy ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wybierając odpowiednie urządzenie grzewcze możemy poprawić obecną sytuację.

Największa ilość zanieczyszczeń w atmosferze występuje zimą, kiedy obecność pyłów zawieszonych i węglowodorów aromatycznych nasila się za sprawą palenia paliwem stałym. Polacy wciąż bowiem w dużej mierze korzystają z urządzeń grzewczych starego typu, które do spalania wykorzystują węgiel i drewno. Niestety, dużym problemem jest również nieprzestrzeganie zakazu spalania śmieci, w tym odpadów plastikowych, które emitują ogromną ilość zanieczyszczeń do atmosfery. 

Smog - cichy zabójca

Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, do naszego układu oddechowego dostają się szkodliwe substancje m.in. metale ciężkie, sadza czy benzopiren, który ma działanie rakotwórcze. Zły stan powietrza może powodować różnego typu alergie, bóle głowy, zapalenia gardła, płuc i oskrzeli oraz problemy z oddychaniem czy koncentracją. Często jednym z elementów przyczyniających się do schorzeń układu nerwowego i depresji jest smog. Jakość powietrza jest codziennie analizowana, dlatego kiedy normy zostają przekroczone, co zimą zdarza się bardzo często, aktywność fizyczna oraz spacery szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych powinny zostać ograniczone do minimum.

Według badań opublikowanych w 2018 roku przez Ministerstwo Zdrowia co roku umiera ok. 67 tys. Polaków z powodu smogu. Oczywiście nie są to w pełni jasne dane, ponieważ ciężko jest ustalić dokładną przyczynę zgonu, jednak analizując poszczególne miesiące oraz rodzaje schorzeń wyraźnie widać zależność pomiędzy jakością powietrza, a stanem zdrowia.

Czas na czyste powietrze

Rozwiązaniem problemu emisji szkodliwych substancji jest wykorzystywanie Odnawialnych Źródeł Energii. Urządzeniem, które nie zagraża naszemu środowisku oraz gwarantuje komfort użytkowania bez emisji szkodliwych substancji w miejscu zainstalowania jest pompa ciepła. W sposób ekologiczny i energooszczędny przetwarza ona energię na ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody, która służy mieszkańcom. O tym rozwiązaniu mówią również klienci marki Sofath: Zawsze interesowała nas tematyka Odnawialnych Źródeł Energii, więc nie wyobrażaliśmy sobie zastosowania innego źródła ciepła w naszym nowobudowanym domu. Ciągle słyszy się o przekroczonym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu i mamy świadomość, że główną tego przyczyną są lokalne, nieefektywne systemy grzewcze. Nie chcieliśmy się więcej do tego przyczyniać, więc postawiliśmy na powietrzną pompę ciepła. 

Najchętniej wybierane przez użytkowników sprężarkowe pompy ciepła wymagają zasilenia energią elektryczną. Warto wspomnieć, że pobór energii elektrycznej stanowi jedynie ok. 20%, natomiast pozostała część ciepła dostarczanego do obiektu jest darmowa. Co ważne, w miejscu jej eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego oraz nie szkodzimy zdrowiu naszemu i bliskich osób. Spaliny wydobywające się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła, są o wiele mniej szkodliwe niż zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych, ze względu na specjalistyczne układy oczyszczania.

Jednym ze sprawdzonych urządzeń od marki Sofath jest pompa ciepła Lizea, która spełnia wszystkie wymagania, zarówno w kontekście prostoty obsługi, jak i  kosztów eksploatacyjnych oraz emisji zanieczyszczeń. Nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca i nie wymaga montażu w osobnym, przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Urządzenie jest w pełni zintegrowane z zasobnikiem na ciepłą wodę, a dodatkowym plusem jest możliwość korzystania ze sterownika pokojowego, który łączy się z domową siecią Wi-Fi. Właściciele domów chcąc ograniczyć zużycie energii elektrycznej w czasie codziennej eksploatacji oraz pracy pompy ciepła, mogą zdecydować się na rozwiązanie umożliwiające na jej produkcję poprzez uzupełnienie instalacji pompy ciepła o panele fotowoltaiczne. 

Sieć Budowlana.pl Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 1, 30-363 Kraków | NIP PL 6793006347

tel.: +48 12 262 92 84, fax.: +48 12 262 92 84
Konto: mBank S.A. oddział Korporacyjny Kraków | PL 83 1140 1081 0000 4266 4600 1001
KRS 0000329195 | Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydział Gospodarczy w Krakowie
©2010-2019 siecbudowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności | RODO