Ociepl swój dom i oszczędzaj pieniądze

Ociepl swój dom i oszczędzaj pieniądze

Rynek budowlany | poniedziałek, 31-01-2022

Eksperci przekonują: Ocieplenie domu to najbardziej opłacalna inwestycja budowlana. Zdecydowanie obniża zużycie energii, która w 2022 roku zdrożała drastycznie, i gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury pomieszczeń nie tylko zimą, ale także latem.

Dzięki solidnej termoizolacji ciepło nie ucieka przez ściany w okresie grzewczym, natomiast w okresie letnim gorące powietrze nie przenika do wnętrza domu, dlatego nawet bez klimatyzacji może być w nim przyjemnie chłodno. Profesjonalnie wykonana termomodernizacja kompletnym systemem ociepleń Termonium pozwala zmniejszyć rachunki za energie nawet po podwyżkach i może przynieść nawet kilka tysięcy złotych oszczędności w jednym sezonowe grzewczym.

Ceny energii: prądu, gazu, oleju opałowego, węgla, drewna czy biomasy stale rosną, ale w tym roku skala podwyżek jest wyjątkowa. W niektórych przypadkach nawet kilkudziesięcioprocentowa podwyżka źródła energii jest fatalną informacją dla właścicieli nieocieplonych lub słabo ocieplonych domów. Zastosowanie obecnie nawet najtańszego paliwa nie zrekompensuje oszczędności, jakie możesz uzyskać dzięki ociepleniu budynku. Ocieplenie domu to inwestycja zapewniająca oszczędność energii na ogrzewaniu oraz optymalną temperaturę i zdrowy mikroklimat jego wnętrz. Ogranicza także niską emisji powodującą smog.

- Koszty ogrzewania budynków to jedna z najbardziej znaczących pozycji wydatkowych,
i to nie tylko w przypadku rodzin posiadających domy, ale także firm, właścicieli oraz administratorów budynków.
Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego budynku stanowią około 70 procent wszystkich kosztów jego eksploatacji – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. - Na szczęście jest sposób by temu zaradzić! Jeśli mroźne dni jesieni i zimy chcecie spędzić w przytulnych czterech kątach albo w przyjemnie chłodnych pomieszczeniach latem, a do tego nie zamierzacie przepłacać za ogrzewanie i klimatyzację, to już teraz zaplanujcie termoizolację swojego domu. Teraz jest najlepszy czas, by znaleźć ekipę i zakupić system izolacyjny.

Ocieplanie domu, to się po prostu opłaca

Standardowe opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowić maogą nawet 70 procent pełnych kosztów jego eksploatacji. Natomiast jeśli budynek jest nieodpowiednio, bądź wcale nieocieplony, wówczas notuje się nawet 40-procentowe straty ciepła. Aby znacząco zaoszczędzić na energii w sezonie grzewczym oraz nie wydawać kroci na klimatyzację, należy zainwestować w odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych. Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju materiałów dociepleniowych. Większość Polaków sięga jednak najczęściej po styropian, coraz częściej grafitowy, np. najcieplejszy Termonium o najkorzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła – lambda (λ) 0,031 W/mK . Taki styropian w kompletnym systemie ociepleń wg wielu ekspertów stanowi najbardziej optymalne i efektywne rozwiązanie. Warto o tym pamiętać, bo tylko profesjonalna termomodernizacja skutecznie oszczędza zużycie energii, stając się wydajnym antidotum na obecną inflację i rosnące ceny energii. Szybko się zwraca i gwarantuje najlepsze efekty.

-- Aby ocieplenie było skuteczne, musi zostać prawidłowo wykonane z użyciem sprawdzonych materiałów, bo tylko takie dają gwarancję trwałości i skuteczności wykonanego ocieplenia. W obecnie projektowanych budynkach grubość płyt styropianowych o najlepszych parametrach izolacyjnych przeznaczonych do izolacji ścian zewnętrznych wynosi 20 cm, a w przypadku budynków energooszczędnych jest to nawet 30 cm – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki – Hitem w termoizolacji, docenianym również przez wykonawców, jest kompletny System Termonium. Styropian, klej, siatka zbrojąca, grunt i tynk integrują się w systemie, tworząc trwałą oraz bezpieczną ochronę cieplną budynku, zapewniającą oszczędność pieniędzy na ogrzewanie i ponadczasową estetykę.

Skuteczność daje efekty

By trwale i skutecznie ocieplić dom w obecnym sezonie należy przede wszystkim podjąć szybką decyzję.  Powinniśmy mieć na uwadze dwa najważniejsze elementy – profesjonale wykonanie oraz wysoką jakość użytych materiałów izolacyjnych. Jak wybrać ekipę remontową? Jeśli możesz, to skorzystaj z usług osób polecanych przez przyjaciół, rodzinę bądź specjalistów certyfikowanych przez znanych producentów. Zawsze, przed ostatecznym wyborem ekipy remontowej, sprawdź ich referencje i uzgodnij pisemnie zakres prac, terminy oraz wszystkie koszty. Zacznij działać już dziś, nie jest łatwo znaleźć dobrą ekipę z wolnymi terminami.

W jaki sposób wybrać odpowiednie materiały? Niestety, w Polsce materiały izolacyjne często posiadają parametry niższe od deklarowanych przez producenta na etykiecie. Taki produkt nie zapewni oczekiwanych oszczędności. Co więcej, nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości. Jak nie dać się oszukać? Eksperci zalecają wybieranie markowych produktów, które posiadają prestiżowe rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). W celu weryfikacji producentów radzą również sprawdzać wyników kontroli produktów budowlanych na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Na stronie https://www.gunb.gov.pl/probki znajdziemy informacje na temat styropianów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry. Ta prosta weryfikacja pozwala wykluczyć kupno styropianów producentów, którzy produkują niepełnowartościowe izolatory. Termo Organika, lider branży jako jedyna w branży od ponad dekady posiada Rekomendacje Techniczne i Jakości ITB oraz jako jedyna przeszła pozytywnie wszystkie kilkanaście kontroli jakości styropianów przeprowadzone przez GUNB i podległe urzędowi placówki. To chlubny wyjątek w branży.

Więcej informacji na stronach: www.termoorganika.pl www.termonium.pl