Wyszukaj treść
Rękawice antywibracyjne GUIDE 8010

Newsroom | wtorek, 01-02-2022

Rękawice antywibracyjne GUIDE 8010

W wielu środowiskach pracy przemysłowych i prywatnych do wykonania odpowiedniej pracy używane są wibrujące narzędza i maszyny, które bez odpowiedniej ochrony naszych rąk i stawów mogą powodować poważne skutki zdrowotne: na przykład chorobę potocznie nazwaną chorobą białych palców, która jest chorobą krążenia krwii (naczyniową).

W poniższym artykule chcemy wyjaśnić na czym polega zagrożenie dla naszego zdrowia i jak wyeliminować lub zminimalizować skutki „zespołu wibracyjnego” który w Polsce i w wielu krajach uznany jest za chorobę zawodową.

Poniżej znajdą Państwo źródła drgań działających na organizm człowieka przez kończyny górne są to między innymi:

  • ręczne narzędzia uderzeniowe o napędzie pneumatycznym, hydraulicznym lub elektrycznym (młotki pneumatyczne, ubijaki mas formierskich i betonu, nitowniki, wiertarki udarowe, klucze udarowe itp.),
  • ręczne narzędzia obrotowe o napędzie elektrycznym lub spalinowym (wiertarki, szlifierki, piły łańcuchowe itp.),
  • dźwignie sterujące maszyn i pojazdów obsługiwane rękami,
  • źródła technologiczne (np. obrabiane elementy trzymane w dłoniach lub prowadzone ręką przy procesach szlifowania, gładzenia, polerowania itp.).

Największe narażenie na działanie drgań mają głównie operatorzy wszelkiego rodzaju ręcznych narzędzi wibracyjnych stosowanych powszechnie w przemyśle maszynowym, hutniczym, stoczniowym, przetwórczym a także w leśnictwie, rolnictwie, kamieniarstwie, górnictwie i budownictwie. Bardzo szeroki jest zakres osób narażonych na działanie drgań.

Skutki oddziaływania drgań mechanicznych na organizm ludzki dotyczą zwłaszcza:

  • układu kostnego,
  • narządów wewnętrznych człowieka.

Narażenie na drgania mechaniczne przenoszone do organizmu przez kończyny górne powoduje głównie zmiany chorobowe w układach:

  • krążenia krwi (naczyniowym),
  • nerwowym,
  • kostno-stawowym

Zespól tych zmian jest zaliczany do chorób zawodowych nazwany zespołem wibracyjnym.

W celu ochrony pracowników przed drganiami mechanicznymi działającymi na ich organizm przez kończyny górne stosuje się rękawice antywibracyjne. Właściwości tłumiąco – wibroizolacyjne rękawic przeznaczonych do ochrony przed drganiami są charakteryzowane przez dwa współczynniki liczbowe:

skorygowany współczynnik przenoszenia drgań TRM, wyznaczony w czasie badań rękawic dla przedziału częstotliwości 32 – 200 Hz oraz skorygowany współczynnik przenoszenia drgań TRH wyznaczony w czasie badań rękawic dla przedziału częstotliwości 200 – 1250 Hz.

Wartości tych współczynników decydują, czy rękawice można uznać za antywibracyjne, czy też nie.

Nie można przypisywać właściwości antywibracyjnych rękawicom, które nie spełniają jednocześnie dwóch następujących warunków:

TRM < 1 (wartość średnia skorygowanego współczynnika przenoszenia drgań przez rękawicę w zakresie częstotliwości 32 – 200 Hz mniejsza od 1) oraz

TRH < 0,6 (wartość średnia skorygowanego współczynnika przenoszenia drgań przez rękawicę w zakresie częstotliwości 200 – 1250 Hz mniejsza od 0,6).

Oznacza to, że rękawice można uznać za antywibracyjne jeśli:

przynajmniej nie wzmacniają drgań przekazywanych z rękojeści na dłoń operatora w zakresie częstotliwości 32÷200 Hz,

a jednocześnie

redukują drgania w zakresie częstotliwości 200÷1250 Hz do wartości mniejszych niż 60 % wartości drgań mierzonych na dłoni operatora, gdy pracuje bez rękawicy.

Więcej o rękawicach na stronie dystrybutora  – Rękawice GUIDE 8010.

©2001-2024 Sieć Budowlana Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone. · Polityka prywatności RODO