Wyszukaj treść
Płyta g-k czy tynk? Które rozwiązanie jest lepsze?

Rynek budowlany | wtorek, 23-02-2021

Płyta g-k czy tynk? Które rozwiązanie jest lepsze?

W trakcie wykańczania mieszkania zazwyczaj pozostaje kwestia doboru materiałów do finalizacji naszego projektu. W przypadku ścian najczęstszym dylematem jest wybór pomiędzy wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych a tradycyjnego tynku. Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Tynkowanie ścian

Jeżeli chcielibyśmy nasze ściany pokryć tynkiem, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać jego rodzaj. Na rynku dostępne są tynki gipsowe oraz cementowo-wapienne. Dobór tynku powinien odpowiadać przeznaczeniu danego pomieszczenia, a dokładniej docelowemu podłożu i poziomowi panującej wilgotności. Tynki gipsowe będą odpowiednie do tzw. ścian suchych, czyli np. na korytarzach, w salonie czy sypialni. Jeżeli zaś chodzi o rodzaj ściany, to zaprawa gipsowa nadaje się do betonu komórkowego, cegieł i pustaków. Z kolei tynk cementowo-wapienny najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych oraz w przypadku ścian wymagających grubej warstwy. Z oferty Siniat proponujemy tynk gipsowy Supra L.

Tynkowanie ścian powinno przebiegać w następującej kolejności:

  1. Przygotowanie podłoża – należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, plamy czy wykruszone fragmenty ścian.
  2. Zamocowanie specjalnych nierdzewnych profili na narożnikach. Często niezbędne jest też zamocowanie listew tynkarskich (np. w przypadku ściany o większej powierzchni).
  3. Wyrównanie chłonności podłoża – preparat gruntujący powinien być dobrany do rodzaju podłoża. To pozwoli zabezpieczyć ścianę i zwiększy przyczepność masy tynkarskiej.
  4. Rozrobienie tynku – powinno być wykonane ściśle według ustaleń producenta. Ważne są tu nie tylko właściwe proporcje, ale i dokładne wymieszanie produktu.
    Uwaga! Tynk posiada trzygodzinny czas obróbki. Po tym terminie zaprawa zaczyna zasychać i nie nadaje się do dalszych prac. Ważne jest zatem, by przygotować jej tyle, ile wystarczy do nałożenia we wspomnianym przedziale czasowym.
  5. Nakładanie tynku – należy pokryć całą ścianę, jednocześnie uważając na poziomowanie. Tynk gipsowy należy nakładać nierdzewną pacą lub agregatem tynkarskim. Grubość produktu powinna wynosić 30 mm. Następnie powierzchnię należy wyrównać odpowiednio dobranym. Cały proces suszenia i nakładania kolejnych warstw trwa do 3 tygodni. Przyspieszenie suszenia może spowodować późniejsze pękanie tynku. Ponadto tynkowane ściany nie mogą być zbyt nasłonecznione.
  6. Gładzenie – w przypadku tynków gipsowych trzeba szpachlą usunąć nierówności i rysy, a następnie za pomocą pacy gąbkowej przetrzeć zwilżoną powierzchnię. Kiedy na ścianie pojawi się tzw. mleczko gipsowe, można dokończyć proces gładzenia. Jeżeli zaś mowa o zaprawie cementowo-wapiennej, tynki należy zacierać, aż znikną wszelkie nierówności. Natomiast kiedy nałożone były 3 warstwy produktu, powinniśmy nałożyć gładź o maksymalnej grubości 6 mm.

UWAGA! Bardzo ważne jest pokrycie kabli elektrycznych warstwą tynku o grubości minimum 6-8 mm. Dzięki temu unikniemy efektu elektrostatycznego - pasów kurzu przyklejających się do ściany w miejscach gdzie biegną kable.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych na kleju

Jeżeli nie chcemy zajmować się przygotowywaniem i nakładaniem tynków, możemy wykończyć wnętrze ogólnodostępnymi płytami kartonowo-gipsowymi. Pierwszą opcją jest zamontowanie płyt g-k z użyciem przeznaczonego do tego kleju gipsowego. Podłoże powinno zostać oczyszczone z pyłu, a także luźnych elementów. Co ważne, ściana powinna być nośna, stabilna, nienarażona na czynniki pogodowe oraz dobrze zabezpieczona przed wilgocią. Powierzchnię ściany, na której będą klejone płyty należy zagruntować, aby ją wzmocnić oraz wyrównać chłonność.

Jak zatem zamontować płyty g-k na kleju? Więcej w tym tekście →

©2001-2024 Sieć Budowlana Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone. · Polityka prywatności RODO