Wyszukaj treść
Hörmann wyposaża największe centra logistyczne

Newsroom | piątek, 11-10-2019

Hörmann wyposaża największe centra logistyczne

407 przemysłowych bram segmentowych, rampy i domki przeładunkowe, bramy szybkobieżne, a także przeciwpożarowe bramy i drzwi - dostarczyła firma Hörmann do największego w Niemczech centrum logistycznego w Marl. Wyposażenie tego - należącego do koncernu Metro - obiektu to największe takie zlecenie w historii firmy.

Koncern Metro prowadzi w Marl, w północnym Zagłębiu Rurhy, największy w Niemczech park logistyczny dla handlu. W jego skład wchodzą dwa budynki o łącznej powierzchni 235 000 m2.. Cała powierzchnia odpowiada wielkości około 33 boisk do piłki nożnej. Dzięki temu w jednym miejscu udało się zlokalizować nowe centralne magazyny dla sieci hipermarketów Real i Metro Cash & Carry. Zleceniodawcą i inwestorem była deweloperska spółka Goodman, która opracowała projekt dla Metro. Wykonawcą firma Goldbeck GmbH.

Jako dostawcę drzwi, bram i urządzeń techniki przeładunku wybrano firmę Hörmann. Poza jakością decydujące znaczenie miała kompleksowa oferta produktów i wysoka wydajność produkcyjna.

- Firma Hörmann dostarczyła cały szereg rozwiązań w zamówionych ilościach i wymaganej jakości w możliwie najkrótszym czasie. A już krótko po podpisaniu umowy na plac budowy należało dostarczyć i zamontować pierwsze 40 przemysłowych bram segmentowych – mówi kierownik budowy Timo Rogg z firmy Goldbeck.

Rekordowe zlecenie

W sumie zlecenie obejmowało 407 przemysłowych bram segmentowych, ramp i domków przeładunkowych oraz odbojnic najazdowych. Ponadto zamówiono 58 przeciwpożarowych bram przesuwnych, 13 bram szybkobieżnych, 42 przemysłowe bramy segmentowe do zewnętrznych ścian budynku oraz niemal 250 drzwi wielofunkcyjnych i przeciwpożarowych. Dla inwestora istotnym było, że wszystkie bramy i drzwi powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i posiadają certyfikaty ekologiczne.

Systemy bram i technika przeładunku w codziennej logistyce

Spośród oferowanych przez firmę Hörmann przemysłowych bram segmentowych Goldbeck zdecydował się na 300 obsługiwanych ręcznie, ocieplanych i wytrzymałych, bram SPU F42. W funkcji zewnętrznego zamknięcia do magazynu - chłodni zastosowano 107 bram typu SPU 67 Thermo wykonanych ze stalowych segmentów z przegrodą termiczną. To bramy o szczególnie dobrej izolacyjności cieplnej. Ponadto przegroda termiczna z zewnętrznej i wewnętrznej strony segmentów ogranicza tworzenie się skropliny na wewnętrznej stronie bramy.

Przemysłowe bramy segmentowe uzupełniono m.in. o blisko 400 hydraulicznych ramp przeładunkowych typu HRT z wysuwanym najazdem. Umożliwiają one płynne wysuwanie klapy rampy przeładunkowej z dokładnością do 1 centymetra, co gwarantuje szybki i bezpieczny przeładunek. Dziewięć bram wyposażono w rampy przeładunkowe typu HTLV z trzyczęściowym wysuwanym najazdem, który pozwala na jednoczesny za- i rozładunek ciężarowych i mniejszych samochodów dostawczych na jednej rampie.

Hörmann dostarczył też 407 domków przeładunkowych LHP wykonanych z paneli warstwowych o grubości 60 mm. Domki te, ustawiane na zewnątrz przed halą, pozwalają oszczędzać miejsce i energię.

Dobra izolacja zadecydowała też o wyborze ponad 40 bram segmentowych w ścianach zewnętrznych, pełniących funkcje bram wjazdowych. Tutaj zastosowano ciepłe bramy SPU F42 i SPU 67 Thermo, które do minimum ograniczają straty ciepła.

Bezpieczeństwo pożarowe

Największe bezpieczeństwo w razie pożaru zapewnia natomiast 58 jednoskrzydłowych przeciwpożarowych bram przesuwnych typu FST 90 -1. Bramy te oddzielają poszczególne części hali, a w razie pożaru zamykają się automatycznie i wytrzymują działanie ognia nawet do 90 minut. Umiejscowione obok drzwi przeciwpożarowe zapewniają drogę ewakuacji z wnętrza budynku.

Gdy najważniejsza jest szybkość

Do hal o normalnej temperaturze Hörmann dostarczył 10 szybkobieżnych bram typu V 5030 SEL, bardzo stabilnych i odpornych na działanie siły ssącej i rozporowej wiatru. Do chłodni natomiast 3 energooszczędne bramy szybkobieżne typu V 4015 Iso L.

Bramy te standardowo wyposażane są w kratę świetlną zintegrowaną z ościeżnicą. Dzięki temu brama zatrzymuje się natychmiast, gdy tylko pod jej dolną krawędzią pojawi się jakikolwiek przedmiot lub osoba.

Lego w skali XXL

Dostarczone i zamontowane przez firmę Hörmann drzwi, bramy i rozwiązania z zakresu techniki przeładunku sprawdzają się w codziennej pracy centrum logistycznego Metro już od ponad roku. Kierownik budowy i jego zespół pracują nad nowymi zleceniami, ale dobrze wspominają budowę w Marl.

- Z uwagi na znormalizowany sposób budowy oraz dzięki tak niezawodnym dostawcom jak Hörmann z przyjemnością postawilibyśmy jeszcze kolejne 100 tysięcy m2 powierzchni magazynowej dla Metro. W zasadzie nasza praca przy budowie tego centrum przypominała budowanie z klocków Lego w skali XXL – mówi Timo Rogg.

Podkreśla też, że całe przedsięwzięcie ułatwiał fakt, iż firma Hörmann była jedynym podmiotem, z którym kontaktowano się w sprawach dotyczących całego zakresu dostawy. Na miejsce inwestycji producent oddelegował swojego pracownika, który na każdym etapie budowy odpowiadał za sprawną realizację tego, jak dotąd największego w historii firmy, projektu.

©2001-2024 Sieć Budowlana Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone. · Polityka prywatności RODO