czwartek, 19 październik 2017 06:03

Od tradycji do nowoczesności, czyli jak powstał dach w domu Kamila Stocha

Tak rozbudowana i wielka powierzchniowo konstrukcja dachu wymaga szczególnej staranności wykonawców i doskonałego doboru materiałów izolacyjnych

Mimo deklarowanej chęci dochowania wierności tradycji, Kamil Soch dobrze rozumiał, że współczesny dach jego domu powinien spełniać wymogi najnowszych technologii, bo to dzięki nim można znacznie wydłużyć żywotność całej konstrukcji, chroniąc ją przed zawilgoceniem.

Tematyka związana z budową współczesnego zadaszenia, była tym bliższa naszemu skoczkowi, że z racji stałej współpracy z firmą zajmującą się izolacjami ścian i dachów, Kamil przez lata w brał udział w firmowych szkoleniach i prezentacjach dotyczących najnowszych technologii budowlanych.

Gdy nadszedł czas budowy własnego domu, naturalną rzeczą było, że zgłosił się do zaprzyjaźnionych specjalistów po radę i pomoc w doborze odpowiednich materiałów izolacyjnych. Potem trzeba było jeszcze tylko przekonać do nowoczesnych rozwiązań wykonawców, którzy - jak to górale - mocno przywiązani byli do znanych sobie i stosowanych od lat metod budowania. Nie było łatwo, ale niekwestonowane zalety nowych rozwiązań przekonały nawet najbardziej nieprzekonanych i zabrano się do prac.

Sposób izolacji domu Kamila Stocha jest autorskim rozwiązaniem wykonawcy - podkreślają przedstawiciele firmy produkującej materiały izolacyjne zastosowane podczas prac. Nie wszystkie zastosowane rozwiązania były potrzebne i właściwe. Chodzi m.in. o sznurkowanie wełny. Wykonawca pracował dotychczas na materiałach, które tego wymagały ze względu na małą gęstość, słabą strukturę czy też ze względu na masę. Zastosowana wełna mineralna szklana utrzymuje się bez sznurkowania.

Istotną kwestią w inwestycji Kamila Stocha była wysokość powstającego budynku - jak wspomnieliśmy - prawie czterokondygnacyjna budowla wymagała od specjalistów znacznie więcej uwagi niż prosty dwukondygnacyjny dom. Trzeba było wziąć pod uwagę, że w górę, na użytkowe poddasze i pod sam dach będzie migrowała wilgoć powstająca podczas normalnego użytkowania domu: z kuchni podczas gotowania, z łazienek. Jeśli izolacja dachu będzie wykonana niewłaściwie, to pod połaciami może się zacząć gromadzić wilgoć. A to w konsekwencji wymusi na właścicielu domu remont poddasza i wyłączenie go z użytkowania. Pamiętajmy, że to jest budynek z bali, drewniany! A wszyscy mamy świadomość, że nadmiar wilgoci, drewno, grzyb to mieszanka wybuchowa...

Zastosowano dwa rodzaje wełny szklanej: maty w rolce o współczynniku 0,033 W/(mk) oraz maty w płycie o współczynniku 0,032 (W/mk).

Niebezpieczeństwo zawilgocenia było tym bardziej niepokojące, że kryty gontem dach zabezpieczono szczelnie papą na pełnym deskowaniu. W ten sposób powstało bardzo szczelne pokrycie, utrudniające odprowadzanie wilgoci. Jasnym był fakt, że to właśnie gospodarka wilgocią będzie miała bardzo duże znaczenie dla trwałości i funkcjonowania budynku. Gdyby zastosowano na dachu standardową folię izolacyjną, i gdyby przez jakiekolwiek nieszczelności dostała się pod nią wilgoć (bo np. coś źle zamontowano, coś pękł0, co przy tak dużej powierzchni jest możliwe), to zostałaby tam na stałe. Dlatego postanowiono, że przy tak wymagającym dachu, zastosowany zostanie kompletny system tak zwanej inteligentnej paroizolacji. Charakterystyczną cechą tego systemu jest to, że ma on zmienną otwartość dyfuzyjną, czyli wtedy kiedy trzeba - a więc w zimie - układ jest szczelny, natomiast w okresie letnim - zapewnia możliwość bezpiecznego odparowania nagromadzonej wilgoci. To właśnie ta otwartość dyfuzyjna systemu ostatecznie przekonała wykonawców do zastosowania nowego systemu. Oczywiście znaczenie miał również fakt, że zaproponowane Kamilowi Stochowi przez firmowych doradców rozwiązanie jest kompletne - w jego skład wchodzą również kleje czy taśmy. Wszystkie elementy są do siebie dopasowane, co ułatwia prace wykonawcze.

Zarówno mata w rolce, jak i mata w płytach mają bardzo dobre parametry izolacyjne, jedne z najlepszych materiałów tego typu dostępnych na rynku.

Ostatecznie wszystko się udało, a dom - mocny, trwały i odporny na trudne górskie warunki stoi i jest przedmiotem dumy, nie tylko jego właścicieli, ale architekta, i niemałej części miejscowej społeczności.

Sieć Budowlana na Facebooku Sieć Budowlana na Twitterze Kanał Sieci Budowlanej na YouTube
Sieć Budowlana.pl Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 1, 30-363 Kraków | NIP PL 6793006347

tel.: +48 12 262 92 84, fax.: +48 12 262 92 84
Konto: mBank S.A. oddział Korporacyjny Kraków | PL 83 1140 1081 0000 4266 4600 1001
KRS 0000329195 | Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydział Gospodarczy w Krakowie
©2010-2021 SiecBudowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności | RODO