Nida Poddasze – Zabudowa poddasza a wymagania przeciwpożarowe

Nida Poddasze – Zabudowa poddasza a wymagania przeciwpożarowe

Porady | poniedziałek, 21-12-2020

Każdy projekt, który tworzysz, w tym przede wszystkim mieszkalne poddasza użytkowe, powinien być w pełni zgodny z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z § 219 ust. 2 Warunków Technicznych.

To on jest kluczowy dla ochrony przeciwpożarowej inwestycji. Sprawdź gamę systemów suchej zabudowy Nida Poddasze, które tworzymy z myślą o bezpiecznym poddaszu. 99,9% więźby dachowej w Polsce stanowi tarcica – całkowicie palna w kontakcie z ogniem.
W praktyce oznacza to, że o bezpieczeństwie Twojej inwestycji stanowi przede wszystkim – skuteczna i zgodna z obowiązującymi przepisami – ochrona przeciwpożarowa. Właśnie dlatego tak ważne jest, by traktować zabezpieczenia ogniowe z należytą uwagą. Jak to zrobić?

Podpowiada stosowny przepis: § 219 ust. 2 Warunków Technicznych

Choć konieczność oddzielenia poddasza od palnej konstrukcji wydaje się oczywista, to jednak niezbędne jest, by zabezpieczyć także palne przekrycie dachu – i ma to decydujące znaczenie dla skutecznej ochrony przeciwpożarowej.

Dlaczego? Ponieważ przekrycie składa się z warstw (m.in. izolacji termicznej, asfaltowych pap podkładowych czy drewnianej podkonstrukcji), które w kontakcie z ogniem będą całkowicie palne i nie ma na to wpływu fakt, że dach został pokryty ceramiczną dachówką czy blachodachówką. Oznacza to, że dopóki wszystkie palne warstwy nie zostaną właściwie oddzielone – ochrona przeciwpożarowa nie będzie pełna. Odpowiednie wykonanie poddasza pomoże także zabezpieczyć inne palne elementy, jak np. rynny wykonane z tworzyw sztucznych.

Bezpieczeństwo ogniowe zapewniają więc te rozwiązania, które poprawnie realizują założenia § 219 ust. 2 Warunków Technicznych

Dowiedz się, w której klasie ZL mieści się Twój projekt zabudowy

Oznaczenie ZL to skrót od słów Zagrożenie Ludzi. Kategorie ZL określają rodzaje zabudowy według bezpieczeństwa pożarowego – dzięki nim wiesz, jak skutecznie i zgodnie z przepisami chronić swoją inwestycję.

JAKIE BUDYNKI ODPOWIADAJĄ KLASOM ZL?

Więcej na stronie →