piątek, 26 czerwiec 2020 09:38

Czy warto połączyć instalację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi?

Czy warto połączyć instalację pompy ciepła z kolektorami słonecznymi?

Ciągły rozwój technologiczny pozwala na stosowanie innowacyjnych rozwiązań grzewczych, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko.

W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii. To świetny sposób na ograniczenie kosztów poniesionych na ogrzewanie. Warto połączyć dwa systemy, kiedy zależy nam zarówno na ciepłej wodzie jak i powietrzu.

Niezawodne pompy ciepła

Gromadzące energię pozyskaną z powietrza lub gruntu pompy ciepła oprócz swojego głównego zadania, którym jest ogrzewanie domu, doskonale sobie radzą także z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej. Praca gruntowych pomp ciepła bazuje na temperaturze utrzymującej się pod powierzchnią ziemi, więc temperatury panujące na zewnątrz nie mają wpływu na warunki panujące już na głębokości 8÷10 m poniżej poziomu terenu. Poniżej 15 m temperatura utrzymuje się na stałym poziomie 10?C. Oznacza to, że gruntowe pompy ciepła są wydajniesze niż pompy powietrzne, a warunki atmosferyczne są im właściwie nie straszne. Z kolei powietrzne pompy ciepła mogą pracować nawet, gdy temperatury zewnętrzne spadną do -20?C. W większości regionów kraju, takie temperatury występują raczej sporadycznie. Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy z nimi całkowicie do czynienia. Jeśli w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych powietrzna pompa ciepła pracując samodzielnie nie zapewnia pełnej kompensacji strat ciepła, konieczne jest zastosowanie wsparcia elektrycznego w postaci grzałki lub hydraulicznego za pomocą kotła. W przeważającej części roku nie ma problemu, aby powietrzne i gruntowe pompy ciepła przygotowywały tyle ciepłej wody, ile potrzeba wszystkim domownikom.

Energia ze słońca - kolektory słoneczne

Wykorzystujące energię ze słońca kolektory słoneczne najczęściej stosowane są do podgrzewania wody użytkowej i wody w basenach. Ze względu na warunki klimatyczne w naszym kraju, znacznie rzadziej stosuje się je do ogrzewania domów - nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Wybierając system solarny konieczne jest oszacowanie dziennego zużycia ciepłej wody użytkowej. Umożliwi to wstępne określenie rozmiarów oraz typu instalacji m.in. pola kolektora słonecznego i pojemności podgrzewacza solarnego. Działająca na cele c.w.u. instalacja solarna może wytworzyć do 60% potrzebnej w tym celu energii. Pozostałe 40%, szczególnie zimą, powinno pochodzić z innego źródła. W miesiącach letnich kolektory słoneczne mogą zaspokajać potrzeby na c.w.u nawet w 100%. Oczywiście jest to zależne od warunków pogodowych oraz wielkości instalacji. Dodatkowo, w tym okresie podgrzewacz solarny może wytworzyć i zmagazynować dużą ilość ciepłej wody, która może zostać wykorzystana w dni pochmurne.

Ekspert OZE De Dietrich Marcin Detnerski radzi: “Integrowanie dwóch różnych systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii sprawia, że urządzenia są bardziej wydajne, a co za tym idzie lepiej spełniają swoje zadanie. Przykładem takiego rozwiązania może być instalacja, w której powietrzna pompa ciepła współpracuje z kolektorami słonecznymi. Pompa ciepła to niskotemperaturowe źródło ciepła, które potrafi podgrzać wodę użytkową do temperatury 55-60 stopni Celsjusza. Natomiast kolektory słoneczne zapewniają ciepłą wodę w takim stopniu, aby znacząco ograniczyć czas pracy pompy ciepła szczególnie w okresie letnim. Połączenie obu tych rozwiązań tworzy samowystarczalny system, który jest w stanie zaopatrywać w energię przez większą część roku”.

Należy zwrócić uwagę, że same źródła energii to nie wszystko, ponieważ zarówno pompy, jak i kolektory wymagają zbiornika akumulującego ciepło. W takiej sytuacji zbiornik c. w. u. ten powinien mieć większą pojemność, niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Ułatwi to długotrwałą regulację temperatury wydatkowanej wody użytkowej oraz pozwoli wyeliminować nadmierne straty ciepła.

Sieć Budowlana na Facebooku Sieć Budowlana na Twitterze Kanał Sieci Budowlanej na YouTube
Sieć Budowlana.pl Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 1, 30-363 Kraków | NIP PL 6793006347

tel.: +48 12 262 92 84, fax.: +48 12 262 92 84
Konto: mBank S.A. oddział Korporacyjny Kraków | PL 83 1140 1081 0000 4266 4600 1001
KRS 0000329195 | Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydział Gospodarczy w Krakowie
©2010-2021 SiecBudowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności | RODO