sobota, 02 maj 2020 10:39

Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych - 16 kroków

Budowa ścianki działowej z płyt gipsowych - 16 kroków

Przed budową ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych należy przeanalizować warunki, które ścianka musi spełniać.

To ułatwi podjęcie decyzji o zastosowaniu właściwego rodzaju płyt gipsowo-kartonowych a także odpowiedniej konstrukcji. Jak prawidłowo budować ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych?

Krok 1

Dobieramy odpowiedni typ płyt gipsowo-kartonowych - o tym wspominaliśmy na początku artykułu. Należy pamiętać, że w niektórych wypadkach, konieczne jest podwójne poszycie z płyt g-k, aby uzyskać odpowiednie parametry ścianki.Ważny jest także dobór profili o odpowiedniej szerokości, w zależności od projektowanej wysokości ściany. Kompletne informacje na ten temat można znaleźć w naszych katalogach systemowych.Do ścian i wolnostojących okładzin ściennych należy zastosować profile ścienne Nida U50 U75 lub U100 oraz odpowiednio C50, C75 lub C100.Profile C stanowią pionowe słupki konstrukcji ścianki a profile U są elementami przyłączeniowymi, czyli mocuje się je do podłoża, stropu oraz ścian bocznych, między którymi powstanie ścianka działowa.Do wzmocnień ościeży drzwiowych okiennych oraz do wykonania innych elementów o zwiększonej sztywności stosuje się profile wzmocnione Nida UAR 50, UAR 75 lub UAR 100.

Krok 2

Po wytrasowaniu ścian, przycinamy (do cięcia zaleca się nożyce do blachy) ścienne profile Nida C, tak aby zapewnić ok. 10 mm luzu (tzn. profile Nida C powinny być o ten wymiar krótsze od wysokości ściany). Następnie przycinamy profile Nida U – tu już nie zostawiamy luzu - muszą być dokładnie dopasowane do wymiarów pomieszczenia (ściany, sufit, podłoga).

Krok 3

Przed montażem rusztu do spodniej strony profili obwodowych - Nida U (podłoga i sufit) i Nida C (ściany skrajne) – przyklejamy systemową taśmę uszczelniającą. Celem jest zapewnienie izolacyjności akustycznej budowanej ściany.

Krok 4

Następnie profile obwodowe należy zamocować do otaczających elementów (ściany, podłoga, strop) za pomocą kołków szybkiego montażu. Rozstaw kołków musi wynosić 1000 mm.

Krok 5

Na podłodze zaznaczamy rozstaw profili pionowych Nida C co 600 mm.

Krok 6

Profile Nida C wsuwamy w profile poziome Nida U.

Krok 7

Konstrukcję zaprojektowanych otworów drzwiowych należy dodatkowo wzmocnić (jeśli otwory takie istnieją). Do tego celu służą profile Nida UA, które montuje się przy pomocy systemowych kątowników do UA. Kątowniki przykręca się do profilu przy pomocy dwóch śrub M8 na każde połączenie i montuje do stropu górą i dołem.

Krok 8

Poprzeczkę (nadproże) można wykonać ze standardowego profilu Nida U zamocowanego blachowkrętami, tzw. „pchełkami” do profilu Nida UA.

Krok 9

Po zbudowaniu rusztu z profili stalowych należy go wypoziomować.

Krok 10

Kolejny krok to przygotowanie odpowiednich typów blachowkrętów Nida w odpowiedniej ilości. Blachowkręty przeznaczone do standardowych profili C zakończone są ostrym końcem natomiast blachowkręty przeznaczone do profili UA zakończone są wiertłem. Istotne znaczenie ma prawidłowy rozstaw wkrętów.Do przykręcenia pierwszej warstwy płyt należy przygotować blachowkręty Nida o wymiarze 3,5x25 mm, do drugiej warstwy płyt g-k konieczne są dłuższe blachowkręty - 3,5x35 mm.Płyty gipsowo-kartonowe do powierzchni pionowych należy przykręcać w rozstawie co 25 cm.

Krok 11

Ostatni krok przygotowań przed montażem płyt gipsowo-kartonowych do stelażu polega na fazowaniu za pomocą noża krótszych ich krawędzi (będą tworzyły spoinę poziomą) pod kątem 45 stopni.

Krok 12

Teraz można zacząć montaż płyt gipsowo-kartonowych. Płytę przykładamy do rusztu ściany działowej pamiętając o podłożeniu na dole kawałków płyty w celu zachowania dylatacji. U góry pozostawiamy szczelinę podobnej wysokości.

Krok 13

Płyty przykręcamy za pomocą blachowkrętów tylko do profili pionowych Nida C pamiętając o przesunięciu połączeń poziomych płyt w sąsiednich rzędach o min. 300 mm.

Krok 14

Po ułożeniu płyt z jednej strony ścianki, od drugiej – wolnej strony – przestrzeń w ściance wypełniamy materiałem izolacyjnym (wełna szklana lub skalna). Dzięki temu zwiększy się izolacyjność akustyczna budowanej przegrody.

Krok 15

Mocując płyty po drugiej stronie ścianki pamiętajmy, aby połączenia pionowe płyt z jednej i z drugiej strony ścianki były przesunięte względem siebie o 600 mm.

Krok 16

Następnie spoinujemy wszystkie połączenia między płytami. Więcej o spoinowaniu napisaliśmy w artykule "9 błędów w spoinowaniu płyt gipsowych". Tak wykonana ściana działowa jest przygotowana do prac wykończeniowych takich jak malowanie, tapetowanie.Zdecydowanie zaleca się stosowanie kompletnego systemu suchej zabudowy (płyty gipsowo-kartonowe, profile, masy szpachlowe, akcesoria montażowe) od jednego producenta. Na rynku dostępna jest szeroka gama profili, które tylko na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie. W rzeczywistości różnią się grubością blachy, ocynku, kształtem. Stosowanie przypadkowych materiałów budowlanych może wpłynąć na estetykę wykończenia (widoczne i trudne do naprawy pęknięcia płyt) lub wręcz stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W systemie Nida wszystkie elementy zostały przebadane pod względem statyki i na tej podstawie podano w katalogach maksymalne wysokości ścian, rozstawy elementów sufitów, itd, zachowując niezbędny zapas bezpieczeństwa.

Media

Sieć Budowlana.pl Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 1, 30-363 Kraków | NIP PL 6793006347

tel.: +48 12 262 92 84, fax.: +48 12 262 92 84
Konto: mBank S.A. oddział Korporacyjny Kraków | PL 83 1140 1081 0000 4266 4600 1001
KRS 0000329195 | Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydział Gospodarczy w Krakowie
©2010-2019 siecbudowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności | RODO