wtorek, 30 marzec 2021 19:02

Obudowa wanny narożnej - instrukcja w 5 krokach

Obudowa wanny narożnej - instrukcja w 5 krokach

 

Wiele projektów łazienek uwzględnia zamontowanie wanny narożnej. Najczęstszym rozwiązaniem obecnie jest zabudowanie wanny płytami gipsowo-kartonowymi. Takie wykończenie z pewnością pozwoli zaoszczędzić przestrzeń w łazience, a także ukryć elementy montażowe, jak rury, odpływy czy instalacje.

Aby efekt końcowy był nie tylko estetyczny, ale też w pełni funkcjonalny, warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami wykonywania takich czynności.

CO JEST POTRZEBNE DO ZABUDOWY WANNY NAROŻNEJ PŁYTAMI GK?

 • Specjalnie zaimpregnowane płyty gipsowo-kartonowe.

  W łazienkach należy zastosować odpowiednio przygotowane płyty g-k, które zazwyczaj są w kolorze zielonym (np. Nida Woda od Siniat). Oznaczone są literą H i cechują się wyższą odpornością na wilgoć, która w takim pomieszczeniu obecna jest na co dzień. Płyty te są szczególnie przeznaczone do zabudowy pomieszczeń okresowo wilgotnych, gdzie w czasie do 10 godzin wilgotność sięga 85%. Posiadając w łazience prawidłową wentylację, a także stosując płyty gk zabezpieczone powłoką uszczelniającą oraz wykończeniową, nasza konstrukcja będzie bezpieczna – ani para wodna unosząca się w powietrzu, ani krople wody w zasadzie nie zniszczą zabudowy.

  Uwaga! Zamontowanie w łazience zwykłych płyt grozi powstaniem pleśni i grzybów, a nawet zawaleniem się całej konstrukcji.

 • Metalowe profile dopasowane do kształtu wanny.

  Wanny narożne zazwyczaj zbudowane są w kształcie kąta prostego, połączonego łukiem. Niezbędne wówczas jest wykorzystanie do montażu profili właśnie do ścian łukowych, krzywoliniowych. Zasadniczo mają one szerokość 50 mm i są fabrycznie nacinane co 5 cm, natomiast szerokość samych nacięć wynosi 5mm. Dzięki temu, po dodatkowemu przecięciu ścianek bocznych, można łatwo dopasować kształt profili do potrzeb projektu.

 • Mocowania potrzebne do montażu profili i przykręcania płyt (łączniki, wkręty).

 • Grunt i masa do spoinowania (warto wybrać masę szpachlową przeznaczoną do użytku w środowisku mokrym, np. Nida Hydromix od Siniat).

 • Taśma akustyczna do profili.

 • Silikon sanitarny.

 • Fakultatywnie gładź (aplikacja gładzi zwykle nie jest potrzebna, bowiem najczęściej zabudowy wykańczane są z użyciem glazury, mozaiki czy gresu).

Kiedy już dobrze ustawimy i podłączymy naszą narożną wannę, możemy przystąpić do jej zabudowania. Aby to zrobić, należy podążać według określonych zasad.

KROK 1
TRASOWANIE

Obudowę naszej narożnej wanny powinniśmy rozpocząć od naznaczenia miejsca do zamocowania profili. W tym celu należy narysować linię wzdłuż brzegów wanny, ale cofniętą mniej więcej o 2,5 cm w głąb tej wanny. Obrys bowiem musi uwzględnić grubość ostatecznej zabudowy łącznie z okładziną. W końcowym efekcie ścianki powinny znajdować się równo z brzegiem wanny.

Kolejne kroki na stronie producenta →

 

Sieć Budowlana na Facebooku Sieć Budowlana na Twitterze Kanał Sieci Budowlanej na YouTube
Sieć Budowlana.pl Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 1, 30-363 Kraków | NIP PL 6793006347

tel.: +48 12 262 92 84, fax.: +48 12 262 92 84
Konto: mBank S.A. oddział Korporacyjny Kraków | PL 83 1140 1081 0000 4266 4600 1001
KRS 0000329195 | Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydział Gospodarczy w Krakowie
©2010-2021 SiecBudowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności | RODO