wtorek, 03 wrzesień 2019 22:15

Instalacja fotowoltaiczna - rozsądna inwestycja

Instalacja fotowoltaiczna - rozsądna inwestycja

 

Ograniczenie kosztów eksploatacji budynku jest jednym z głównych celów każdego właściciela domu. Skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za prąd może być wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacja fotowoltaiczna.

Rosnąca ilość urządzeń wykorzystujących energię elektryczną sprawia, że eksploatacja domu z roku na rok jest coraz droższa. Już nie tylko pralki i lodówki obciążają nasz budżet. Często do standardowego wyposażenia dochodzi kilka komputerów i telewizorów, klimatyzacja czy inteligentne systemy zarządzania domem. Na to wszystko potrzeba coraz więcej energii, więc rosną również koszty eksploatacyjne. Idealnym rozwiązaniem będzie więc zastosowanie technologii przetwarzającej energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która pozwoli na redukcję kosztów utrzymania domu. Oczywiście całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych może nie zawsze być możliwe, np. w okresie zimowym kiedy dzień jest krótszy, jednak przy zmiennych kosztach energii elektrycznej, uniezależnienie się od dostawców jest jak najbardziej wykonalne i uzasadnione ekonomicznie.

Instalacja fotowoltaiczna - jaki system wybrać?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, należy zastanowić się nad konkretnym rozwiązaniem. Do najczęściej wybieranych przez użytkowników układów należą instalacje:

  • typu on-grid - wymagają synchronizacji wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii z siecią elektroenergetyczną. W tym przypadku konieczne jest zgłoszenie instalacji do OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej) w celu uzyskania możliwości przyłączenia do sieci
  • typu off-grid - instalacja fotowoltaiczna pracuje tylko na potrzeby własne. Nie ma możliwości oddania wyprodukowanej nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej, a wyłącznie możliwość zmagazynowania w akumulatorach. W tym przypadku należy więc tak dobrać instalację, aby nie generowała więcej energii niż inwestor jest w stanie skonsumować.

Łącząc ze sobą panele fotowoltaiczne, można stworzyć wydajny i dopasowany do potrzeb system, a wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną nadwyżki energii elektrycznej muszą zostać odebrane przez lokalny zakład energetyczny. 

Aby uzyskać większą moc instalacji możliwe jest montowanie paneli w grupach. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, żeby panele zostały zainstalowane w dalszej odległości od domu, np. ustawione na ziemi lub na dachu budynku gospodarczego. W swojej ofercie firma De Dietrich posiada zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET. Szeroki zakres ilości paneli w zestawach o mocach od 2,08 kWp do 5,2 kWp daje możliwość zastosowania odpowiedniego rozwiązania do dostępnej powierzchni, konkretnego zapotrzebowania i rodzaju dachu. Nie trzeba się też martwić o odpowiednie dopasowanie części systemu, ponieważ zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kable i konektory, a także dopasowany do rodzaju pokrycia system mocowania dachowego. Co więcej na zapytanie istnieje możliwość wyceny zestawu fotowoltaicznego w dowolnej konfiguracji dopasowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika.  

Możliwe wsparcie finansowe

Inwestorzy swoją uwagę powinni skierować na działający od kilkunastu miesięcy rządowy program “Czyste Powietrze”, który w przypadku instalacji fotowoltaicznej umożliwia  pozyskanie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Może ona wynosić maksymalnie 30 000 zł (do 6000 zł za 1 kW mocy zainstalowanej). Uogólniając wnioski składane w ramach programu mogą dotyczyć dotacji lub pożyczki, przeznaczonych na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. Dofinansowanie może wynieść nawet do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji – wysokość zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Pożyczka udzielana jest na okres do 15 lat, z niskim oprocentowaniem wynoszącym nie mniej niż 2% rocznie. Program “Czyste Powietrze”, a także wprowadzona ulga termomodernizacyjna to instrumenty wsparcia finansowego mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. 

 

Sieć Budowlana.pl Sp. z o.o.
ul. Rzemieślnicza 1, 30-363 Kraków | NIP PL 6793006347

tel.: +48 12 262 92 84, fax.: +48 12 262 92 84
Konto: mBank S.A. oddział Korporacyjny Kraków | PL 83 1140 1081 0000 4266 4600 1001
KRS 0000329195 | Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia XI Wydział Gospodarczy w Krakowie
©2010-2019 siecbudowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności | RODO