Wyszukaj treść
Nie zapomnij skorzystać z odliczania - ulga termomodernizacyjna 2023

Newsroom | niedziela, 05-03-2023

Nie zapomnij skorzystać z odliczania - ulga termomodernizacyjna 2023

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za rok 2022. Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć od podstawy opodatkowania do 53 tys. zł na wydatki związane z termomodernizacją istniejącego budynku. Uwaga, każdy z małżonków ma swój limit, dlatego małżonkowie mogą odliczyć łącznie 106 tys. zł.

Podatnicy, będący właścicielami lub współwłaścicielami domów (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), mają prawo do ulgi podatkowej w rozliczeniu PIT-36, PIT-37, PIT36L i PIT-28. Odliczenia można dokonać w pełnej kwocie poniesionych wydatków, tzn. tyle ile wydaliśmy, tyle możemy odliczyć od dochodu. Odliczenie odnosi się do wydatków na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i wszelkiego rodzaju usług związanych z realizacją termomodernizacji. Podatnicy, by móc skorzystać z ulgi powinni:

  • rozpocząć proces termomodernizacji – nie jest wymagany audyt;
  • zakupić produkty i usługi objęte zgodnie z wykazem „ulgi termomodernizacyjnej”;
  • ukończyć termomodernizację w okresie trzech lat od pierwszego wydatku;
  • odliczać wydatki na bieżąco za każdy rok w deklaracji rocznej PIT;
  • posiadać faktury na wszystkie odliczane wydatki.

- Ulga termomodernizacyjna to jedna z lepszych zachęt Państwa do najbardziej opłacalnej inwestycji budowlanej, zapewniającej komfort cieplny w domu oraz ograniczającej zużycie energii na ogrzewanie. Termomodernizacja najlepiej by była wykonana kompleksowo, czyli z wymianą pieca oraz termoizolacją dobrej jakości izolatorem. Taka gwarantuje największą oszczędność pieniędzy i jest najbardziej efektywnym sposobem ograniczającym smog – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organika – Ci, którzy jeszcze nie rozpoczęli ocieplenia domu i nie mogą niestety skorzystać z ulgi w tym roku, nie powinni jednak załamywać rąk, tylko rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne w tegorocznym sezonie budowlanym.

Podatnicy muszą pamiętać, że nie można odliczyć wydatków, które zostały wcześniej zrefinansowane, np. dotacją uzyskaną w ramach programu „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, bądź z funduszy gminnych. Ulga nie dotyczy również nowych, dopiero budowanych budynków.

Więcej informacji: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

©2001-2024 Sieć Budowlana Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone. · Polityka prywatności RODO