Wyszukaj treść
Wiosenne i solidne planowanie remontu: Zwiększ komfort oraz wartość domu i oszczędzaj!

Newsroom | poniedziałek, 01-05-2023

Wiosenne i solidne planowanie remontu: Zwiększ komfort oraz wartość domu i oszczędzaj!

Wiosna to nie tylko czas, kiedy świat staje się kolorowy dzięki budzącej się do życia przyrodzie. To również sezon odświeżania mieszkań i domów oraz rozpoczęcia lub przynajmniej planowania istotnych prac remontowo-budowlanych.

Najbardziej opłacalną inwestycją budowlaną jest termomodernizacja. Ocieplenie domu zapewnia właścicielowi oszczędności na ogrzewaniu, zwiększa jego wartość oraz poprawia jego estetykę. I najważniejsze, gwarantuje optymalną temperaturę w jego wnętrzach o każdej porze roku.

Do drobnych prac remontowych, takich jak np. pomalowanie łazienki można przystąpić niemal z marszu. Jednak gdy planujesz wykonać większą robotę budowlaną, np. odnowienie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu czy wykonanie ocieplenia ścian budynku, powinieneś wszystko dokładanie zaplanować. Solidna ekipa i materiały w dobrej cenie.

Jeśli nie masz jeszcze zabukowanej ekipy budowlanej to właśnie teraz jest najlepszy okres, a prawdopodobnie ostatni dzwonek, by znaleźć dobrych wykonawców i zarezerwować dogodny termin. W pełni sezonu budowlanego może to być niezwykle trudne. Obecnie również kupno materiałów do remontu wydaje się optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć tradycyjnych, sezonowych podwyżek cen.

Określ cele i termin realizacji

Przed przystąpieniem do prac remontowo - budowlanych niezmiernie ważne jest zaplanowanie ich zakresu. To kluczowy etap, który pozwala uniknąć bałaganu, wydłużenia prac i niepotrzebnych dodatkowych kosztów. Standardowy remont domu czy mieszkania dotyczy najczęściej: malowania ścian, montażu oświetlenia, ułożenia terakoty i/lub glazury, wymiany ceramiki łazienkowej, cyklinowania podłóg, itp. Jeśli chcesz to zrobić mądrze powinieneś dokładanie określić, które prace remontowe na pewno zamierzasz wykonać oraz wybrać ich optymalną kolejność. Warto zrobić harmonogram prac, który w odpowiedni sposób je usystematyzuje i pomoże ukończyć je w terminie. Grafik powinien również precyzować niezbędny czas do wykonania każdej roboty remontowej. Opracowanie właściwej kolejności prac ma szczególne znaczenie przy większych remontach, takich jak wymiana okien, wyburzanie ścian czy termomodernizacja.

Wylicz ile i czego dokładanie potrzebujesz

Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy remontowej należy dokładanie obliczyć powierzchnię, która będzie nią objęta. Na ten etap zawsze należy zwrócić uwagę, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości styropianu do docieplenia budynku. Nieprecyzyjne wyliczenia powodują niepotrzebny chaos, „improwizowanie”, czyli np. konieczność dokupienia materiałów, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz stresem. Na pewno warto do obliczeń wykorzystać bezpłatne e-kalkulatory i specjalne aplikacje produktowe udostępniane na stronach internetowych renomowanych producentów. Łatwe w użyciu e-narzędzia pomagają obliczyć ilość potrzebnego materiału oraz dobra jego najwłaściwsze parametry.

- Na naszej stronie znajdują się intuicyjne aplikacje, które pomogą Ci szybko i skutecznie zaplanować wykonanie ocieplenia domu jednorodzinnego – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki – Szybko wyliczysz współczynnik przenikania ciepła U, wybierzesz grubość i rodzaj płyt styropianowych, a także optymalny rodzaj oraz kolor tynku na elewacje.

Pamiętaj, jakość to skuteczność

Wysoka jakość materiałów budowlanych to podstawowy element każdej roboty budowlanej i remontu. Niestety, część producentów wciąż dostarcza materiały lichej jakości o niższych parametrach, niż zadeklarowali. Eksperci budowlani zachęcają do kupna produktów markowych, które posiadają prestiżowe certyfikaty, np. Rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej (ITB).

Zalecają również sprawdzenie wyników kontroli materiałów budowlanych przeprowadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, które znajdują się na stronie: www.gunb.gov.pl/probki). To według specjalistów najbardziej obiektywny miernik jakości produktów budowlanych i rzetelności producentów.

Nie zapomnij o profesjonaliście

Na „budowlance”, tak jak na polityce i medycynie, w Polsce zna się niemal każdy. Postarajmy się jednak, by prace wymagające fachowej wiedzy powierzać tylko profesjonalistom! Nasuwa się pytanie, gdzie i jak ich znaleźć? Najlepiej korzystać z rekomendacji najbliższych: rodziny i przyjaciół. Jeśli ta metoda nie poskutkuje, skorzystajmy z ogłoszeń w branżowych portalach internetowych.

Przed ostatecznym wyborem ekipy uzyskajmy od niej referencje, które następnie koniecznie zweryfikujmy. Zawsze powinniśmy podpisać z wykonawcą dobrze sformułowaną umowę określającą, m.in. zakres robót, koszt materiałów i pracy oraz termin jej ukończenia. I najważniejsze, wiosna w pełni, więc nie czekaj i zacznij planować remont już dziś!

©2001-2024 Sieć Budowlana Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone. · Polityka prywatności RODO