Newsroom | czwartek, 20-07-2023
Nowa dyrektywa na rzecz termomodernizacji
Parlament Europejski poparł dyrektywę, dotyczącą norm energetycznych dla wszystkich budynków na terenie UE, która w praktyce wymusza ich termomodernizację. Nowe prawo spowoduje problem sprzedaży i wynajmu domów oraz mieszkań, które nie spełnią nowych przepisów efektywności energetycznej.
Profesjonalne ocieplenie ścian budynków styropianem Termo Organiki gwarantuje spełnienie najbardziej rygorystycznych norm UE, komfort cieplny oraz tysiące złotych oszczędności rocznie na ogrzewaniu i klimatyzacji.
Ponad 1.5 miliona budynków w Polsce wciąż jest przed termomodernizacją lub ma ją wykonaną niewłaściwie. Nowe prawo UE niemal wymusza docieplenie ścian domów, które w znaczący sposób podnosi ich klasę energetyczną i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego oraz klimatu.
Energooszczędne budynki w całej Unii
Bez względu na to czy budynki znajdują się w Niemczech, w Polsce, w Hiszpani czy w innym kraju UE, będą musiały zostać odpowiednio dostosowane do surowych przepisów efektywności energetycznej.
Wytyczne najnowszej dyrektywy EPBD zakładają, że już za 10 lat niespełniające norm energetycznych domy i mieszkania nie będą mogły być sprzedane czy wynajęte.
- Nasza firma od lat promuje energooszczędne rozwiązania w budownictwie. Termoizolacja to prawdopodobnie najbardziej opłacalna inwestycja, zarówno dla środowiska, jak i właściciela budynku. Po jej wykonaniu w domu panuje komfort cieplny, koszty eksploatacyjne spadają diametralnie, a inwestor oszczędza nawet kilka tysięcy złotych rocznie na ogrzewaniu i klimatyzacji. Ocieplenie budynku wysokiej jakości styropianem, np. Termonium Plus w połączeniu z wymianą okien pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet do 70%. Osobiście jestem zwolennikiem pozytywnych zachęt do wykonania termoizolacji domów, takich jak np. rządowy program „Czyste Powietrze 2023” czy podatkowa ulga termomodernizacyjna – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.
Eksperci przestrzegają, że mimo już dostępnego wsparcia państwa na rzecz termomodernizacji, cześć właścicieli domów nie będzie w stanie przeprowadzić remontu, tzn. samodzielnie udźwignąć kosztów jego ocieplenia.
- Jako lider branży oraz wieloletni promotor budownictwa energooszczędnego rekomendujemy, by unijne instytucje wspólnie z decyzyjnymi organami państw członkowskich wypracowały systemowe rozwiązania pomocy dla właścicieli domów, których zwyczajnie nie stać na ich termodernizację – dodaje Krzysztof Krzemień z Termo Organiki.
Dostępna pomoc państwa
Od początku 2023 roku właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mogą składać wnioski o dotację w zmodyfikowanym programie „Czyste powietrze”. W najnowszej wersji programu, m.in. zwiększono kwotę dotacji nawet do 135 tysięcy złotych, podniesiono progi dochodowe, a także umożliwiono finansowe wsparcie tym, którzy już wcześniej korzystali z dotacji „Czystego Powietrza”. Instytucje państwowe w ciągu 10 lat zamierzają przeznaczyć na dofinansowanie ponad 100 mld złotych. Główne cele programu są zbieżne z polityką klimatyczną UE i dostosowują budynki do nowych, unijnych dyrektyw zapewniając, m.in. zwiększenie efektywności energetycznej budynków, ograniczenie kosztów ich ogrzewania oraz poprawę jakości powietrza, poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstających podczas spalania kopalnych źródeł energii. Ważne informacje dotyczące programu, niezbędne do prawidłowego wypełnienia wniosku o dotacje na termomodernizację, znajdują się tutaj: https://termoorganika.pl/czyste-powietrze/