Szklane budynki Nowym Cudem Polski?

Szklane budynki Nowym Cudem Polski?

Rynek budowlany | poniedziałek, 04-09-2017

Architektura polskich miast należy do jednej z najpiękniejszych w Europie. Podobnie jak krajobrazy, które za sprawą bujnej roślinności i urozmaiconego ukształtowania terenu są jedyne w swoim rodzaju.

Najwspanialsze miejsca wyłaniane są w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski – do końca sierpnia trwa głosowanie w tegorocznej edycji konkursu.

Szkło odgrywa istotną rolę we współczesnej architekturze. Ze względu na swoje walory estetyczne, jak i funkcjonalność wykorzystywane jest zarówno w budynkach mieszkaniowych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Wśród 30 nominowanych w 7. edycji plebiscytu Nowe Cuda Polski znalazły się dwa budynki z przeszkleniami Saint-Gobain Building Glass Polska. Dowodzi to, że wachlarz zastosowań szkła w nowoczesnej architekturze jest bardzo szeroki, a wykorzystanie tego tworzywa pozwala realizować spektakularne projekty, takie jak Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Dworzec Łódź Fabryczna.

Triumf innowacyjnych rozwiązań

Dworzec kolejowy Łódź Fabryczna to pierwszy w Polsce kompleks o tak nowatorskiej konstrukcji.  Innowacyjny projekt sprawia, że nawet do najniższej, położonej 16,5 metra pod ziemią kondygnacji docierają promienie słoneczne. Efekt ten osiągnięty został dzięki doborowi właściwych materiałów budowlanych. Przeszklony dach składa się ze świetlików ze szkła SGG COOL-LITE 154 II, dzięki którym budynek jest jasny, przestronny i pełen naturalnego światła. Obiekt usytuowany w sercu Nowego Centrum Łodzi, dzięki swojej nowoczesnej architekturze wzbogaca urbanistycznie krajobraz miasta.

Przestrzeń kulturotwórcza

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to wielofunkcyjna przestrzeń będąca instytucją spajającą życie kulturalne regionu. W jej przeszklonych murach znajduje się kino studyjne, swoje miejsce odnalazły też organizacje pozarządowe oraz różnorodne środowiska artystyczne. Pełne światła wnętrza sprzyjają kreatywności, zadbano więc o to by w obiekcie zapewnić odpowiedni poziom doświetlenia. Świetlik o powierzchni 200 metrów kwadratowych wykonany został z innowacyjnego szkła EGLAS, króre zapewnia przejrzystość szkła i komfort cieplny wewnątrz budynków. Rozwiązanie to niweluje problem związany z kondensacją pary wodnej lub ośnieżeniem powierzchni trudno dostępnych. Na tym nie koniec szklanych innowacji – w budynku znajdują się również fasady z tego twoarzywa o niezwykłych teksturach. Całość prezentuje się imponująco, czyniąc z Centrum Spotkania Kultur wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Polski, ale i Europy. Budynek doskonale komponuje się z towarzyszącymi mu kamienicami na Alejach Racławickich i Ogrodem Saskim.

Wybierz perły polskiej architektury

Głosowanie w plebiscycie 7. Nowych Cudów Polski trwa do 31 sierpnia.

Internauci mają możliwość wyboru najpiękniejszych miejsc w kraju na powyższej stronie.