Porady | środa, 22-02-2017
Ramki na zdjęcia, świeczniki, oryginalne lampy czy drewniane głowy jeleni na ścianach. Dodatki - nadają wnętrzom charakteru
Ramki na zdjęcia, świeczniki, oryginalne lampy czy drewniane głowy jeleni na ścianach. Te wszystkie, na pozór mało ważne elementy, budują naszą prywatną przestrzeń. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej...
Design kocha dodatki
Ta miłość z pewnością należy do tych odwzajemnionych. Designerzy lubują się w tworzeniu oryginalnych, wyrazistych dodatków podkreślających indywidualny charakter wnętrz. A jaki charakter mają dekoracje? Obecnie królują, lekkie w swojej formie, konstrukcje przepuszczające światło i powietrze. Modnymi ozdobami będą wszelkie ażurowe lampy lub krzesła, zbudowane na bazie metalu czy drewna. Ten ostatni materiał cieszy się również dużą popularnością przy tworzeniu wszelkich dekoracji imitujących zwierzęta – np. obłych, minimalistycznych figurek małych ptaków lub większych, wykonanych w kubistycznym stylu – głów jeleni. Jak widać natura wkracza do wnętrz. Robi to także poprzez kwiaty, które zaczynają coraz bujniej zdobić nasze pokoje. A główną rolę grają tutaj paprocie. Ich soczysta zieleń idealnie komponuje się ze stonowanymi pomieszczeniami urządzonymi w modnym, skandynawskim stylu. W minimalistycznie przestrzenie z pewnością dobrze wpasują się też inne dodatki – te nasze, wykonane własnoręcznie.
Dzieło produkcji własnej
Aby arcydzieło nabrało realnych kształtów dobrze mieć: koncepcję, odpowiednie elementy, narzędzia, preparaty i przede wszystkim zapał do pracy. Ale jest też droga na skróty, która daje równie wiele zabawy i satysfakcji. Można bowiem wykorzystać już gotowe dodatki i nadać im nowy wygląd. Nawet zwykła, gliniana doniczka może zyskać nowy styl, np. boho. Wystarczy, za pomocą specjalnego preparatu, przymocować do niej delikatną, koronkową tkaninę. – Okazuje się, że stworzenie takich ozdób jest naprawdę proste. Przy ich wykonaniu najlepiej stosować spoiwa wodoodporne i bezbarwne. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj uniwersalne kleje polimerowe, które, dzięki swojemu szerokiemu przeznaczeniu, możemy aplikować nie tylko na ceramikę, ale m.in. także na szkło, drewno czy papier. - opowiada Dorota Turska, Marketing Manager z firmy Dragon Poland. Często także starym, wydawałoby się niepotrzebnym rzeczom, jesteśmy w stanie nadać „drugie życie” i sprawić, że staną się idealnym dodatkiem w mieszkaniu. Tak może być w przypadku pustych słoików po przetworach – dekorując je cekinami i wkładając świeczkę do środka, stworzymy klimatyczne „lampki”. Również drewniane skrzynki po jabłkach w łatwy sposób zamienimy w wiszące półki na książki. Takie praktyczne rozwiązania z pewnością docenimy podwójnie – nie tylko za wizualną stronę, ale właśnie - za ich użyteczność.
Jak dużo?
Jest tylko jedno niebezpieczeństwo – liczba ozdób. Trzeba sobie zdać sprawę, że nie musimy, a nawet nie możemy mieć w naszych wnętrzach „wszystkich” designerskich dodatków. Może to bowiem doprowadzić do zagracenia domu i efekt będzie daleki od zamierzonego. Ważne, aby obrać styl, w którym chcemy urządzać swoje mieszkanie i konsekwentnie, z pomysłem oraz umiarem dobierać dekoracje. Pamiętajmy przy tym, że czasem wystarczy rozejrzeć się wokół, aby dostrzec rzeczy, którym sami możemy nadać nowy wygląd, tworząc w ten sposób coś niepowtarzalnego.